İçeriğe geç

Rüyalarınızı Renkli mi Siyah Beyaz mı Görüyorsunuz? 24

 Siyah beyaz rüya mı görüyorsun? Eğer öyleyse, şansınız 55’in üzerinde ve siyah beyaz bir televizyon izleyerek büyüdünüz.

Yeni araştırmalar, çocukken izlediğiniz televizyon türünün rüyalarınızın rengi üzerinde derin bir etkisi olduğunu gösteriyor.

25 yaş altı neredeyse tamamı renkli rüyalar görürken, tamamı siyah beyaz takımlarla yetiştirilen 55 yaş üstü binlerce kişi, şimdi bile tek renkli rüyalar görüyor.

Bulgular, Dorothy’nin tek renkli Kansas’tan çıkıp Technicolor Oz’da uyandığı anın, bilinçaltımız için kelimenin tam anlamıyla hayal ettiğimizden daha fazla öneme sahip olabileceğini gösteriyor.

Dundee Üniversitesi’nde araştırmayı yürüten psikoloji öğrencisi Eva Murzyn, “Bu büyüleyici bir hipotez.

“Film izlemenin hayallerin şekillenmesi üzerinde büyük bir etkisi olduğu çocukluğumuzda kritik bir dönem olabileceğini gösteriyor.

“Daha da ilginç olanı, siyah beyaz televizyonun ortaya çıkmasından önce tüm kanıtların renkli rüyalar gördüğümüzü göstermesidir.”

1915’ten 1950’lere kadar yapılan araştırmalar, rüyaların büyük çoğunluğunun siyah beyaz olduğunu, ancak gelgitin altmışlarda döndüğünü ve daha sonraki sonuçlar, rüyaların yüzde 83’ünün bir miktar renk içerdiğini ileri sürdü.

Bu dönem aynı zamanda siyah-beyaz film ve TV ile yaygın Technicolor arasındaki geçişi de işaret ettiğinden, bunun açık bir açıklaması, medyanın deneklerin hayallerini hazırlıyor olmasıydı.

Bununla birlikte, her zaman tartışmalıydı ve çalışmalar arasındaki farklılıklar, araştırmacıların herhangi bir kesin sonuç çıkarmasını engelledi.

Ama şimdi Bayan Murzyn bağlantıyı kanıtladığına inanıyor. Eski çalışmalara yeniden baktı ve bunları, yarısı 55’in üzerinde ve yarısı 25’in altında olan 60’tan fazla kişinin katıldığı bir anketle birleştirdi.

Gönüllülerden hayallerinin rengi ve çocukluklarında film ve televizyona maruz kalmaları hakkında bir anketi yanıtlamalarını istedi.

Denekler daha sonra her sabah bir günlükte rüyalarının farklı yönlerini kaydettiler.

Bayan Murzyn, anketlerden elde edilen sonuçlarla rüya günlüklerinden elde edilen sonuçlar arasında önemli bir fark olmadığını buldu – böylece önceki çalışmaların karşılaştırılabilir olduğunu kanıtladı.

Daha sonra, siyah beyaz TV’ye erken maruz kalmanın deneklerinin rüyaları üzerinde 40 yıl sonra bile kalıcı bir etkisi olup olmayacağını öğrenmek için kendi verilerini analiz etti.

25 yaşın altındakilerin hayallerinin sadece yüzde 4,4’ü siyah beyazdı. Çocukluklarında renkli televizyona ve filme erişimi olan 55 yaş üstü kişiler de yüzde 7,3 gibi çok düşük bir oran bildirdiler.

Ancak yalnızca siyah beyaz medyaya erişimi olan 55 yaş üstü kişiler, kabaca dörtte birinde siyah beyaz rüya gördüğünü bildirdi.

Bayan Murzyn New Scientist’e, günde sadece birkaç saatini televizyon ya da film izleyerek geçirmelerine rağmen, bu süre zarfında dikkatlerinin ve duygusal etkileşimlerinin artacağını ve akıllarında daha derin bir iz bırakacağını söyledi.

“Hepimizin hayal kurma yeteneğine sahip olmaya başladığımız üç ile 10 arası kritik zaman” dedi.

“Doğaları gereği ilginç ve duygusal olarak çekici ve hatta rüya gibi olan televizyon ve filmler. Bu yüzden rüya gördüğünüzde ekranda gördüklerinizi kopyalayabilirsiniz.

“Bilgisayar ekranının önündeymiş gibi rüya gören bir bilgisayar oyuncum bile oldu.”

Bayan Murzyn, rüyaların gerçekten siyah beyaz olup olmadığını ya da medyaya maruz kalmanın, uyandığımızda zihnin rüyaları yeniden yapılandırma şeklini bir şekilde değiştirip değiştirmediğini doğrulamanın hala imkansız olduğunu kabul ediyor.

Kategori:MakalelerRuyalar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ETUS.NET