İçeriğe geç

Kendine Güvenen Çocuklar Yetiştirmek İçin İpuçları

 Kendine güvenen çocuklar yetiştirmenin püf noktaları nelerdir diye merak ediyorsanız bu yazımıza göz atmanızı öneririz.

Çocukların keşfederek, deneyimleyerek, hata yaparak öğrenmelerine izin verin. Gerçeği kendilerinin aramasına ve bulmasına yardımcı olun. Rehberlik edin, yardım edin lakin onlar için bir şeyler yapmayın. Çoğunlukla farkında olmadan vakit kaybetmemek adına yemek yemek, ayakkabı bağlamak, giyinmek ya da onlar adına birçok günlük iş yapmak; ama bu noktada onların öğrenme fırsatlarını da ellerinden alıyoruz.

Özgüven geliştirilebilir bir duygudur ve çocuklarda bu duygunun küçük yaşlardan itibaren desteklenmesi çok önemlidir. Küçük yaşta kazanılan deneyimler, gelecekteki yaşamların da ana hatlarını oluşturur. Bugün kendine güveni zedelenen ve destek görmeyen çocuklar yarın bu duyguyla baş etmekte zorlanabilirler.

Başarısızlık yaşamalarına izin verin

Bu, kendine güvenen çocuklar yetiştirmek için en önemli ipuçlarından biridir. Oynadığınız her oyunu ona kazandırmaktan kaçının. Ebeveynlerin karşılaştığı en yaygın durumlardan biri, çocuklarının oyun oynarken üzülmemeleri, ağlamamaları ya da sinirlenmemeleri için her oyunu kazanmasına izin vermektir.

Bu, çocukların kayıp duygusunu yaşamasını engeller ve gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmalarına neden olur; Kazandıklarını sürekli deneyimlediğinden kaybedeceğini, başarısız olacağını düşünmez ve aksi bir deneyimle karşılaştığında zorluk yaşar.

İlgi alanlarını keşfetmelerine yardımcı olun

Çocukların kendilerini tanımaları ve özgüvenlerini geliştirmeleri çok önemlidir. Zevk aldıkları, eğlendikleri ve yetenekli oldukları alanları bulmalarına fırsat verin. Deneyin, yaparak ve yanılarak öğrenmelerine izin verin. Onlara hangi alanlarda kendilerini iyi hissettiklerini ve ne yapmaktan keyif aldıklarını bulma fırsatı sunun.

Onlara kendilerini ifade etmeleri için alan verin

İyi bir dinleyici ol. Gerçek bir “dinleyici” olmak, sadece duymaktan çok daha fazlasını ifade eder. Çoğu zaman, çocuklar konuşurken farkında olmadan dikkatimizi istemeden başka bir şeye çevirebiliriz. Yemek yaparken ve ya telefona bakarken belki de tam olarak ne konuştuklarına odaklanamıyoruz.

Bu tür durumların farkında olarak çocuklara o anda onları gerçekten dinlediğinizi hissettirin. Anlatmalarına, durumları kendi sözcükleriyle tanımlamalarına yardımcı olun, ancak cümlelerini tamamlamayın.

 

İlginizi çekebilir :  Doğru Terapist Nasıl Seçilir

Destekleyici ve teşvik edici olun

Başarıya giden yollar her zaman çiçeklerle çevrili değildir; Engeller, taşlar, yokuşlar da o yolun birer parçasıdır. Onları bu yolda destekleyin lakin bırakın o yolda atacakları adımları onlar belirlesin. Bu bazen çatalı yanlış kullanmaktır; Dolu bir sürahiden bardağa su koymak ya da eldivenin parmaklarını doğru tutamamak bile olur. Yanlış yaparak doğru yapmayı keşfetmelerine izin verin.

Kendi deneyiminizden örnekler verin

Çocuklar genellikle ebeveynlerinin mükemmel olduğunu düşünür, her zaman mükemmel sonuçlar elde eder, hata yapmadan başarıya ulaşır ve onları kahraman olarak görür. Yetişkinler olarak zaman zaman hatalar yaptığınızı ve her zaman başarıya ulaşamayacağınızı açıklayın.

Denediğiniz, elde edemediğiniz ya da arkadaşlarınızla oynadığınız bir oyunu kaybettiğiniz bir şey hakkında konuşun. Sizi hayretle dinleyecekler, lakin gözlerinde büyük bir ışıltı var.

Her zaman gurur verici kelimeler kullanmayın

Çocuklara destek olmak, yaptıkları işi fark etmek, başarılarını takdir etmek özgüven duygusunu pekiştirmek için çok önemli lakin tüm bunlar ölçülü yapıldığında olumlu bir anlam ifade ediyor. Sürekli övülerek yetiştirilen çocuklar, gerçekçi olmayan bir benlik algısı benimseyerek uyum sorunları yaşayabilirler. Bu noktada yersiz övgülerden kaçınmak kadar, başarılarını takdir ederek çocuğu cesaretlendirmek de önemlidir.

Kategori:MakalelerSaglik

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ETUS.NET