İçeriğe geç

Horlamayı durduran hap çıktı 41

 Yatak odasındaki evlilik çekişmelerinin ve birçok gece uykusunun kaybolmasının nedeni budur. Horlamayı durdurabilecek hap var desek ne dersiniz?

 

Şimdi bilim adamları, günlük bir hap almanın binlerce İngiliz’i etkileyen yaygın bir horlama bozukluğunu engelleyebileceğini iddia ediyor. Araştırmacılar, obstrüktif uyku apne sendromunu (OSA) yönetmeye yardımcı olan bir ilacı denemeye başladılar.

Durum, insanların uyku sırasında aralıklı olarak nefes almalarının durmasına ve sıklıkla çok ağır horlamasına neden olur. Ayrıca hastaları aşırı yorgun ve huysuz yapabilir.

20 orta yaşlı erkekten biri ve 50 kadından biri şiddetli OUA formları nedeniyle uykusunu kaybediyor.

Tipik olarak, OUA gerçekleştiğinde, uyku sırasında kaslar gevşediği için üst hava yolu daralır.

Bu, kandaki oksijeni azaltır ve dinlendirici uykuyu bozar.

Sadece BGC20-0166 kod adıyla bilinen hap, hava yolu ve hava akışındaki kaslarla ilişkili beyin bölgelerini etkileyen mevcut iki ilacın bir kombinasyonudur.

39 OSA hastasının denemesinde, katılımcılara yeni bileşiği oluşturan iki ilaçtan biri olan bir plasebo ya da 28 gün boyunca günde bir ya da iki doz BGC20-0166 verildi.

Apne-hipopne indeksi – gece boyunca solunum duraklamalarının sıklığının ve ciddiyetinin bir ölçüsü – 14 gün sonra ve 28 gün sonra gece boyunca yapılan çalışmalarda kaydedildi.

Yeni hapı alanlar semptomlarda yüzde 40’lık bir azalma gösterdi – hastalarda hiçbir yan etki görülmedi.

Yeni ilacı kullanan her on kişiden üçünde semptomlarda yüzde 50 azalma görüldü.

İlaç, Londra ve Philadelphia merkezli bir yaşam bilimleri şirketi olan BTG tarafından geliştiriliyor.

Detroit’teki Henry Ford Hastanesi’ndeki Uyku Bozuklukları ve Araştırma Merkezi müdürü ve BTG danışmanı Thomas Roth şunları söyledi: “Bu denemenin sonuçları, bu ilacın bazı hastalarda uyku apnesini azaltma ve normalleştirme potansiyelini gösteriyor. diğerlerinde.

“İlacın rolünü tam olarak tanımlamak için gelecekteki araştırmalara ihtiyaç var.”

Sendrom için mevcut tedaviler, uykuda giyilen ve yakın zamanda NHS’de kullanım için onaylanan solunum maskelerini içerir.

Londra’daki Royal Brompton Hastanesi’nde uyku ve solunum tıbbı uzmanı olan Michael Polkey, denemeden elde edilen ilk sonuçların cesaret verici olduğunu söyledi.

“Bu, uyku mimarisini değiştirmeden etki gösterebilen ilk ilaç tedavisidir” dedi.

Ancak İngiliz Horlama ve Uyku Apnesi Derneği direktörü Marianne Davey bir uyarı yayınladı. “Şu anda fikir birliği, OSA tedavisinde tamamen başarılı olabilecek bir ilaç tedavisinin olmadığıdır.”

Kategori:Saglik

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ETUS.NET