İçeriğe geç

Bireysel Krediler Kredi Puanınızı Nasıl Etkiler Biliyor musunuz?

Kredi Puanınızı Etkileyen Faktörler Nelerdir? Kredi Başvurusu Puanınızı Etkiler mi? Bireysel Kredi, Kredi Puanınızı Nasıl Artırabilir? Bireysel Kredi için Hangi Kredi Puanı Gereklidir?


 
 • Kişisel bir kredi, kredi puanınızı hem iyi hem de kötü olmak üzere çeşitli şekillerde etkileyebilir . Bireysel kredi almak, kredi puanınız için başlı başına kötü değildir. Ancak, kısa vadeli genel puanınızı etkileyebilir ve bu yeni kredi geri ödenmeden önce ek kredi almanızı zorlaştırabilir.

Öte yandan, kişisel bir krediyi zamanında ödemek, genel puanınızı artırmalıdır. Bir tane almaya karar verirseniz, mümkün olan en iyi krediye hak kazanmak için tüm seçeneklerinizi iyice araştırıp karşılaştırdığınızdan emin olun .

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

 • Ek borç almış olduğunuz için ihtiyaç kredisi kullandığınızda genel kredi notunuz geçici olarak düşebilir.
 • Krediyi zamanında geri ödemek, yalnızca kredi puanınızı geri getirmekle kalmaz, aynı zamanda zaman içinde inşa etmenize de yardımcı olur.
 • Kısa vadede başka bir kredi alamayabilirsiniz ya da başka bir kredi kartı açamayabilirsiniz.

 

Kredi Puanınızı Etkileyen Faktörler

Bireysel kredi almanın kredi puanınızı nasıl etkilediğini anlamak için puanın nasıl hesaplandığını bilmelisiniz . Borç verenler tarafından en yaygın kullanılan kredi puanı , Findeks dir . Findeks puanları 300 ile 1800 arasında değişmektedir. 1

Puanlar beş faktöre göre hesaplanır: ödeme geçmişi, borçlu olunan tutarlar, kredi geçmişinin uzunluğu, yeni kredi ve kredi karışımı. Kesin yüzdeler üç büyük kredi derecelendirme kuruluşu arasında değişebilir , ancak Findeks e göre her bir faktörün hesaplamada ne kadar ağırlığa sahip olduğuna dair bir döküm:

 • %35, ödeme geçmişinize dayanmaktadır
 • %30, ödenmemiş borcunuzun toplam tutarına bağlıdır
 • %15, kredi geçmişinizin uzunluğuna bağlıdır
 • %10, herhangi bir yeni borç ya da yeni açılan kredi limitlerine dayanmaktadır.
 • %10, kredi karışımına dayalıdır— açtığınız kredi limiti sayısı ( güvenli kredi kartları dahil ) 2
 

Türkiyede borç verenlerin başvurduğu tek büyük kredi raporlama bürosu -Findeks – kredi itibarınız konusunda benzer puanlar sağlar.

 

Kredi Başvurusu Kredi Notunuzu Etkiler mi?

Gördüğünüz gibi yeni bir ihtiyaç kredisi almak kredi notunuzu etkileyebilir. Ödenmemiş borcunuz arttı ve yeni borç aldınız.

Kredi ajansları yeni finansal faaliyetin dikkat. Örneğin, ihtiyaç kredisi çektikten kısa bir süre sonra yeni bir taşıt kredisi ayarlamaya çalıştıysanız, zaten kaldırabileceğiniz kadar borcunuz olduğu için taşıt kredisi başvurunuz reddedilebilir.

Genel kredi geçmişiniz, kredi puanınız üzerinde tek bir yeni krediden daha fazla etkiye sahiptir. Borç yönetimi ve zamanında ödeme yapma konusunda uzun bir geçmişiniz varsa, yeni bir kredinin kredi puanınız üzerindeki etkisi muhtemelen azalacaktır. Bireysel kredinin kredi notunuzu düşürmesini önlemenin en kolay ve en iyi yolu, ödemelerinizi zamanında ve kredi sözleşmesi şartlarına uygun olarak yapmaktır. 3

 

Bireysel Kredi, Kredi Puanınızı Nasıl Artırabilir?

Zamanında geri ödeyeceğiniz bir ihtiyaç kredisi, borcunuzu sorumlu bir şekilde halledebileceğinizi gösterdiğinden kredi puanınızı olumlu yönde etkileyebilir. 3

Sapkın bir şekilde, borç almaya en çok isteksiz olan kişilerin kredi notları kötü olur. Hiç borç almayan ve bunu taksitler halinde ödeyen kişinin ödeme geçmişi yoktur.

Findeks adresini ziyaret ederek her  ayda bir  kredi raporlarınızın ücretsiz bir kopyasını alabilirsiniz . 5

 

Bireysel Kredi için Hangi Kredi Puanı Gereklidir?

Daha önce de belirtildiği gibi, kredi puanları 300 ile 850 arasında değişmektedir. Kredi puanınız ne kadar yüksek olursa, kredi verenin kredi başvurunuzu onaylaması ve daha düşük faiz oranı gibi daha uygun koşullar sunması o kadar olasıdır. Her birinin kendi kriterleri olsa da, genel olarak borç verenler 1280’in üzerindeki puanları borçlunun kredibilitesinin bir göstergesi olarak görürler. 6

kredi puanları beş kategoriye ayrılır: zayıf, orta, iyi, çok iyi ve istisnai. İşte aralıkların bir dökümü:

 • Zayıf (<1200): Ortalamanın altında ve borç verenler sizi riskli bir borç alan olarak görecek
 • Uygun (1300–1669): Ortalamanın altında, ancak birçok borç veren bu puanla kredileri yine de onaylayabilir
 • İyi (1670-1739): Ortalamaya yakın ya da biraz üzerinde ve çoğu borç veren bunu iyi bir puan olarak görüyor
 • Çok İyi (1740–1799): Ortalamanın üzerindedir ve borç verenlere çok güvenilir bir borç alan olduğunuzu gösterir
 • Olağanüstü (800+): Ortalamanın çok üzerinde ve borç verenler sizi istisnai bir borç alan olarak görecekler 6

Kredi derecelendirme kuruluşlarından Findeks e göre, 2020’de çoğu Türkiyeli (%69) iyi ya da daha iyi bir kredi puanına sahipti. Ortalama kredi puanı 1310’du, bu rekor bir rekordu. 7

Ayrıca, kredi puanınızın kişisel bir krediye hak kazanmanıza yardımcı olmada çok önemli bir rol oynadığını unutmayın, borç verenler , kazandığınız gelir miktarı, bankada ne kadar paranız ve ne kadar süreniz olduğu gibi diğer faktörleri de dikkate alır. istihdam edilmiştir. 8

Finansal bir acil durumla karşı karşıya kaldığınızda ve aceleyle borç para almanız gerektiğinde, doğru krediyi bulmak özellikle stresli olur. Ek olarak kötü kredi engeliniz varsa, nakit paraya hızlı erişim daha da göz korkutucu görünebilir. Neyse ki, kredi sorunlarınız olduğunda bile acil kredi alabilirsiniz .

 

 

Sonuç

Kişisel bir kredi, kısa vadede kredi puanınızda hafif bir düşüşe neden olur, ancak zamanında ödeme yapmak kredi puanınızı yükseltir ve kredinizi oluşturmanıza yardımcı olur. Önemli olan krediyi zamanında ödemek. Bir kişisel kredi hesap makinesi o sizin için doğru olan kredi geri ödeme sürelerinin belirlenmesi konusunda büyük bir yardım olur.

 

Krediyi geç öderseniz veya temerrüde düşerseniz kredi puanınız zarar görür. Ayrıca, kişisel bir kredinin diğer kredi limitleri için borçlanma gücünüzü de azaltabileceğini unutmayın. Yakın zamanda kişisel bir kredi aldıysanız ve yanlışlıkla birden fazla gecikmeli ödeme yaptıysanız ya da söz konusu kredide temerrüde düştüyseniz, en iyi kredi onarım şirketlerinden biri kredi raporunuzdaki olumsuz işaretleri kaldırabilir.

Kategori:Finans

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ETUS.NET