İçeriğe geç

ARAÇ KREDİNİZİ ERKEN KAPATMAK KREDİ PUANINIZI ETKİLER Mİ? 421

 Araç kredinizin vadesinin sonuna yaklaşıyorsanız, kendinize “Arabamın borcunu ödemek kredi puanıma zarar verir mi?” diye soruyor olursunuz. Kısacası, araç kredinizi erken kapatmak kredi puanınızı zedeleyebilir, ancak araç kredinizi erken kapatmanın etkileri genellikle geçicidir. Bununla birlikte, bazı bankalar, kredinin faizini alamayarak kaybedecekleri parayı telafi etmek için ön ödeme cezaları verebilirler – bu nedenle, otomobil kredinizi erken ödemeye karar vermeden önce, banka ile görüşüp herhangi bir cezanın olup olmadığını kontrol etmek en iyisidir.  


 

Araba Kredisi Ödemek Neden Kredinize Zarar Verir?

Kredi bürosu findekse göre, kredi geçmişinizde büyük bir değişiklik yaptığınızda (araba kredisi ödemek gibi), kredi puanınız düşebilir; ancak bu düşüş genellikle geçicidir.

Taşıt Kredisini Erken Ödemenin Tehlikeleri Nelerdir?

Bir araba kredisini erken ödemek, kredi puanınızı geçici olarak etkileyebilir, ancak asıl endişe, borç veren tarafından alınan ön ödeme cezalarıdır.

Bazı bankalar, kredi birlikleri ve finansman şirketleri, bir araba kredisini erken kapatmak için bir ön ödeme cezası talep edecektir. Bunu, kredinizin uzun vadeli faizini tahsil etmeyerek kaybedecekleri parayı telafi etmek için yaparlar.

Erken bir ödeme yapmadan önce borç vereninize danışın.

 

Kredi Notu Nasıl Çalışır?

Kredi puanlama, borcunuzla ilgili faktörler ve zamanında ödemeler ve kredi geçmişinin uzunluğu gibi bu borcu nasıl geri ödediğiniz için puan verir ve bu da borç verenlerin bir borcu kimin geri ödeme olasılığının en yüksek olduğunu tahmin etmelerine yardımcı olur. Kredi, yalnızca borç verenlerin ödünç almaya uygun olup olmadığını belirlemek için kullandığı bir kredi değildir, aynı zamanda size bir kredi için teklif edilecek faiz oranında da rol oynar.

En yaygın kullanılan kredi puanları, findeks kredi raporunuzdaki birçok farklı kredi verisi kullanılarak hesaplanır. Bu veriler beş kategoriye ayrılmıştır: ödeme geçmişi (%35), borçlu olunan tutarlar (%30), kredi geçmişinin uzunluğu (%15), yeni kredi (%10) ve kredi karışımı (%10).

Taşıt Kredinizi Erken Ödemek Ne Zaman Mantıklı?

Araç kredinizi erken ödemek, faiz ödemelerinde tasarruf etmenizi sağlayabilir ve size başka avantajlar sağlayabilir. İşte araba kredinizi erken ödemenin mantıklı olduğu ilk üç zaman.

  1. Krediniz Yüksek Faiz Oranına Sahip. Yüksek faizli bir kredi, ilk kredi tutarınız üzerinden her ay daha fazla ödeme yaptığınız anlamına gelir. Diğer borçları ihmal etmeden araç kredinizi ödemek için nakit paranız varsa, araç kredinizi ödemek harika bir fikirdir.
  2. Borç-Gelir Oranınızı İyileştirmek İstiyorsunuz. Borç verenler, potansiyel borçlunun ev ipoteği gibi yeni bir kredi ödeyip ödeyemeyeceğini belirlemek için bir kişinin Borç-Gelir Oranına bakar. Araç kredinizi ödemek, Borç-Gelir oranınızı düşürecek ve diğer kredi türlerini almanızı kolaylaştıracaktır.
  3. İyi Bir Kredi Karışımınız Var. Bir araba kredisi, daha iyi bir kredi puanına katkıda bulunan kredi karışımınızı iyileştirmeye yardımcı olur. Halihazırda iyi bir kredi karması oluşturduysanız ve kredilerinizi ve borçlarınızı zamanında ödediyseniz, bunun için taşıt kredinizi bekletmenize gerek yok.

Krediyi Ne Zaman Tutmak Daha İyidir?

Araç kredinizi korumanın aslında sizin lehinize çalışabileceği zamanlar vardır. İşte araba kredinizi korumanın daha iyi olduğu ilk üç zaman.

  1. Düşük Faiz Oranınız Olduğunda. Araç kredinizde %0 Nisan puanı alacak kadar şanslıysanız ya da faiz oranı çok düşükse, kredide kaç yıl kaldığınıza bağlı olarak, krediyi tutmayı düşünebilirsiniz. Yatırım satın almak ya da taşıt kredinize ödediğiniz faizden daha fazla faiz getiren yüksek getirili hesaplara katkıda bulunmak istiyorsanız, o zaman krediyi tutmak ve paranızın başka şekillerde sizin için çalışmasını sağlamak daha iyi bir yatırım olacaktır.
  2. Acil Durum Fonlarınız Eksikse. Bankada altı aylık acil durum fonunuz yoksa ya da tasarruflarınız düşükse, kredinize devam etmek daha iyidir. Krediyi ödemek, işinizi kaybetmeniz ya da finansal bir acil durum yaşamanız durumunda ihtiyaç duyacağınız nakitten mahrum kalmanıza neden olur.
  3. Kredinizi Ödemeye Yakın Olduğunuzda. Sadece birkaç kredi ödemeniz daha varsa, araç kredinizi erken ödemek size önemli miktarda faiz kazandırmaz. Kredi bürosu findekse göre , bu durumda krediyi tutmak, kalan ödemeleri zamanında yapmak ve bunun kredi puanınız üzerindeki olumlu etkisinden yararlanmak daha iyidir.

Kredi Puanım Ne Kadar Süre Etkilenir?

Kredi geçmişinizde büyük bir değişiklik yaptığınızda – bir krediyi ödemek de dahil olmak üzere – kredi puanınız biraz düşebilir. Kredi geçmişinizde herhangi bir olumsuzluk yoksa bu düşüşün geçici olması gerekir; Kredi puanlarınız birkaç ay içinde tekrar yükselecektir. Kredi oluşturmaya ya da kredi puanınızı yükseltmeye çalışıyorsanız, bir araba kredisini açık tutmak, ödemekten daha yararlı olur.

Kredi Puanınızı Nasıl Oluşturur ve İyileştirirsiniz?

Bir kredi puanından daha fazlası olduğunuzu anlıyoruz, bu yüzden sadece kredi puanlarına değil, karaktere de kredi veriyoruz. Düşük kredi puanınız nedeniyle otomobil kredisi talebiniz reddedildiyse ya da kredi notu düşük olan bir araba satın almak için yardıma ihtiyacınız varsa, size yardımcı olabiliriz. “ Kredi Puanınızı Nasıl Yeniden Oluşturur ve İyileştirirsiniz? ” başlıklı bu faydalı makaleye göz atın . Ayrıca, kredi oluşturmak ya da zaten krediniz varsa puanınızı yükseltmek için tasarlanmış Kredi Oluşturucu kredimizi de göz önünde bulundurun. Daha fazla bilgi edin.

Bilgili Tüketiciler Neden findeksi Seçiyor?

60 yılı aşkın bir süredir  Kredi Birliği, Türk ailelerine gururla hizmet vermektedir. türkiyede en hızlı büyüyen bankayız.

 Otomobil Kredisi için Bugün Başvurun!

Araç kredisi uzmanlarımızdan biriyle zorunlu olmayan bir danışma planlamak için lütfen bugün telefondan bizi arayın.

Kategori:Finans

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ETUS.NET